اسکیس و راندو با آرتور

رونمایی از کتاب ” معماری و شهرسازی دوره اسلامی در هندوستان “

تألیف:
دکتر محمدرضا پورجعفر؛ استاد گروه معماری دانشکده هنر و معماری
مهندس پرهام بقایی
مهندس علی پورجعفر

ناشر: دانشگاه تربیت مدرس
سال چاپ: ۱۳۹۴
نوبت چاپ: اول
تیراژ: ۱۰۰۰
قیمت: ۳۵۰۰۰۰ ریال

معماری اسلامی را میتوان به درختی تشبیه کرد که ریشه در عربستان سعودی دارد، یعنی جایی که اسلام توسط پیامبر اکرم محمد ابن عبدالله(ص) در سال ۶۲۱ میلادی (اول هجری) اعلان شد و در آنجا اصول و مبانی اسلام مطرح گردید. آن سرزمین «سرزمین وحی» نام دارد. در آنجا بود که مسجد قبا و سپس مسجد النبی به عنوان اولین آثار معماری اسلامی بنیانگذاری شد.

پس از آن در مکه، خانه خدا و مسجدالحرام احیا شد. سپس اسلام توسعه پیدا کرد و در دیگر سرزمین های مجاور در آسیا و حتی آفریقا و اروپا توسعه یافت. تنه درخت موجود، در کشورهایی همچون ایران ریشه یافت و شاخ و برگ آن، در دیگر کشورها همچون ترکیه، مصر و هندوستان و غیره رشد کرد.
در برخی از کشورها این درخت تنومند شکوفه زد و آثار ماندگاری را برای بشریت به میراث گذاشت. بسیاری از زیباترین این شکوفه ها را می توان در شبه قاره هند مشاهده کرد. مسجد جامع دهلی و آگرا، قلعه فتحی پوری سیکری و تاج محل از شاهکارهای شکوفه¬گونه این درخت تنومند است.

در کتاب پیش رو مجموعه ای از این آثار ارائه شده است. این مجموعه نخست با اقتباس و ترجمه بخش عظیمی از کتاب معماری هند در دوره اسلامی (۱۸۵۷- ۱۱۹۲ میلادی) از دکتر سورندرا ساهای تهیه شد. سپس مجموعه مذکور مجدداً بر اساس تجربیات به دست آمده طی حدود چهارده سال تحصیل و تحقیق این حقیر در رشته معماری و طراحی شهری، تهیه گردیده است.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,